Σάββατο, 22 Ιανουαρίου 2022 | Όροι χρήσης | Επικοινωνία

Κορωνοϊός: Λιποθύμησε νοσηλεύτρια μετά την δεύτερη δόση του εμβολίου

Αμέσως παρουσίασε κόπωση και παράλυσε στα κάτω άκρα

Κορωνοϊός: Λιποθύμησε νοσηλεύτρια μετά την δεύτερη δόση του εμβολίου
Ενημέρωση 11.02.2021 11:00
Από Κωνσταντίνα Τσουκαλά

Ανησυχία έχει σκορπίσει η λιποθυμία μιας νοσηλεύτριας λίγο μετά αφού της χορηγήθηκε η δεύτερη δόση του εμβολίου κατά του κορωνοϊού.

Σύμφωνα με πληροφορίες, η 42χρονη έκανε τη δεύτερη δόση του εμβολίου. Αμέσως παρουσίασε κόπωση και παράλυσε στα κάτω άκρα. Ωστόσο, δεν έχει εξακριβωθεί αν η παράλυσή της στα κάτω άκρα συνδέεται με το εμβόλιο.

Σύμφωνα με τους γιατρούς, παρουσίασε το σύνδρομο Guillain-Barré (είναι ένα σπάνιο νευρολογικό νόσημα, στο οποίο το ανοσοποιητικό σύστημα του οργανισμού επιτίθεται εναντίον των νεύρων, με αποτέλεσμα ο ασθενής να παρουσιάζει παράλυση και μούδιασμα – συνήθως στα χέρια και τα πόδια). Η 42χρονη παραμένει στο Νοσοκομείο.

Σύμφωνα με τον πρόεδρο της ΠΟΕΔΗ, Μιχάλη Γιαννακό, που μίλησε στο ΟPEN TV, η νοσηλεύτρια «υπέστη παρενέργεια σοβαρή από το εμβόλιο, παράλυση στα κάτω άκρα, το σύνδρομο Guillain-Barré, και οι γιατροί εκεί πιστεύουν ότι είναι παρενέργεια του εμβολίου». Περιγράφοντας τι της συνέβη, είπε ότι η νοσηλεύτρια «έκανε τη δεύτερη δόση, αισθάνθηκε πολύ άσχημα, πόνο, ζαλάδες, μεγάλο πυρετό και αυτή τη στιγμή νοσηλεύεται στο νοσοκομείο».

 λιποθύμησε νοσηλεύτρια μετά την δεύτερη δόση του εμβολίου του κορωνοιού

«Ήταν απολύτως καλά στην υγεία της, είναι σαφέστατο ότι είναι παρενέργεια του εμβολίου. Δεν σημαίνει τίποτα αυτό όμως, 400.000 εμβολιάστηκαν στη χώρα μας, κανένας δεν έπαθε τίποτα, πρέπει να συνεχίσουμε τον εμβολιασμό, αλλά αυτό που έπαθε η συνάδελφος είναι παρενέργεια του εμβολίου», τόνισε.

Σε ερώτηση αν το αυτοάνοσο προκλήθηκε ή προϋπήρχε, ο κ. Γιαννακός απάντησε: «Έχω πλήρη συναίσθηση των λεγομένων μου. Και οι γιατροί εκεί έχουν καταλήξει και έχουν δηλώσει ότι είναι παρενέργεια του εμβολίου. Είναι μία στους 400.000 στη χώρα μας, δεν σημαίνει τίποτα απολύτως αυτό για τον εμβολιασμό, αλλά η συνάδελφος αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα, είναι σε αναπηρικό καροτσάκι και δεν μπορεί να σηκωθεί, έχει πρόβλημα στα κάτω άκρα της».

«Αμέσως μετά τη δεύτερη δόση, ανέβασε πυρετό, είχε έντονους πόνους, και παραλυσία και οι γιατροί της συνέστησαν να πάει στο νοσοκομείο όπου νοσηλεύεται τώρα», συνέχισε.

Ο διοικητής της 6ης ΥΠΕ, Γιάννης Καρβέλης επιβεβαιώνει την ύπαρξη του περιστατικού, όπως τόνισαν οι ρεπόρτερ του Open TV, όμως οι γιατροί δεν είναι ακόμα σε θέση να πουν ξεκάθαρα αν είναι παρενέργεια του εμβολίου ή όχι. Οι εξετάσεις συνεχίζονται και περιμένουν να ολοκληρωθούν για να τοποθετηθούν επίσημα.

Σύμφωνα με πληροφορίες, η νοσηλεύτρια έχει υποβληθεί σε αξονική, η οποία ήταν καθαρή κι εξετάζεται νευρολογικά, για να διαπιστωθεί τι έχει συμβεί. Στο μεταξύ, ξεκινά η ενημέρωση με SMS για τα ραντεβού των ηλικιωμένων!

Κορωνοϊός: Πιθανές οι παρενέργειες του εμβολίου σε όσους έχουν περάσει τον ιό

Νέα στοιχεία ήρθαν στο φως σχετικά με το εμβόλιο της Pfizer και τις παρενέργειες που έχει, όπου και αναφέρεται ότι είναι περισσότερες για αυτούς που έχουν περάσει τον ιό.

Ειδικότερα, οι άνθρωποι που κόλλησαν κορωνοϊό και έχουν αναρρώσει, έχουν διπλάσιες πιθανότητες να εμφανίσουν παρενέργειες μετά το εμβόλιο της Pfizer, σε σχέση με εκείνους που δεν έχουν νοσήσει από την Covid-19, σύμφωνα με τα στοιχεία από την εφαρμογή ZOE Covid-19 Symptom Study... διαβάστε τη συνέχεια για τις παρενέργειες του εμβολίου του κορωνοϊού στο Athensmagazine.gr

Δείτε επίσης στο Υouweekly.gr:

Στέλιος Πέτσας: «Τον Απρίλιο αναμένεται πολλαπλασιασμός των εμβολίων»

Κορωνοϊός: Πιθανές οι παρενέργειες του εμβολίου σε όσους έχουν περάσει τον ιό

Share