Χάλκινος ο Λευτέρης Πετρούνιας - Βίντεο από την επίδοση του στην Αττάλεια

Άλλη μία νίκη για τον πρωταθλητή!

Γεωργία Θεοδωρίδου
Youweekly Editor

Και ενώ η σύζυγος του Λευτέρη Πετρούνια βραβεύεται για την πολύχρονη πορεία της στον χώρο του αθλητισμού και όχι μόνο (δείτε εδώ φωτογραφίες) ο ίδιος στην αμέσως επόμενη στιγμή αγωνίζεται στην Αττάλεια και κατακτά μια θέση στην τριάδα.

Πιο συγκεκριμένα, ο Λευτέρης Πετρούνιας κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, μετά την ολοκλήρωση της προσπάθειας του, στον τελικό των κρίκων, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ενόργανης Γυμναστικής. Η προσπάθειά του στον τελικό αξιολογήθηκε όσο αυτή στον ημιτελικό, καθώς έλαβε 14.733 βαθμούς.

Βίντεο από την προσπάθεια του Λευτέρη Πετρούνια

Ο Λευτέρης Πετρούνιας μετρά 7 χρυσά μετάλλια σε πανευρωπαϊκές οργανώσεις και έχει γράψει ιστορία με τα όσα έχει καταφέρει εκπροσωπώντας την χώρα μας. Παρά την ενόχληση που είχε στον ώμο του, ο πρωταθλητής δεν πτοήθηκε και αγωνίστηκε ελπίζοντας να πάρει το 8ο χρυσό μετάλλιο του, κάτι που δείχνει την ψυχική δύναμη και θέληση που έχει για αυτό.

Την πρώτη θέση στον τελικό των κρίκων στην Αττάλεια και το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Τούρκος αθλητής, Αντέμ Ασίλ με 14.933 βαθμούς, ενώ δεύτερος αναδείχθηκε ο Αρμένιος θλητής, Βαν Νταβτιάν που συγκέντρωσε ίδια βαθμολογία με τον Λευτέρη Πετρούνια (14.733 βαθμοί), αλλά είχε καλύτερη εκτέλεση.